marian morar

Fotbal, Liga 4: Arieșul Mihai Viteazu, la o nouă victorie pe teren propriu!

zamblau eugen

Sâmbătă 3 octombrie, în cadrul etapei a V-a din liga a IV-a, Arieșul Mihai Viteazu a primit vizita colegilor de serie de la Someșul Gilău. Elevii lui Dorel Mureșan au avut și de această dată o prestație peste așteptările unora și au modificat tabela de marcaj încă din minutul 2, când Vasilică Mercean a fructificat prima acțiune de atac.

Echipa din Gilău nu a venit să se apere, ci au încercat să iasă la joc, dar acțiunile ofensive ale ei au fost dejucate de defensiva gazdelor. Pe parcursul primei reprize, acțiunile au alternat la cele două porți, dar nici una din echipe nu au reușit să marcheze.

În partea secundă, cei care au punctat primii au fost tot gazdele și tot prin același Vasilică Mercean, în minutul 55. La zece minute distanță de cea de-a doua reușită a gazdelor, Crișan de la oaspeți, reduce din diferență în urma unui atac pe flancul drept. Finalul de partidă a aparținut gazdelor, care pe lângă cele două goluri reușite de Lucian Nemeș (83) și Alin Fechete (87) au mai ratat câteva situații cu poarta goală. Pe finalul jocului, Tudor Barta a salvat propria echipă de încasarea unui gol, când a reușit să respingă cu piciorul la o învălmășeală în careu. În primele cinci etape disputate în actualul sezon, Arieșul Mihai Viteazu a obținut 3 victorii, o remiză și o înfrângere, totalizând 10 puncte și un golaveraj pozitiv 11 – 7.

Arieșul Mihai Viteazu – Someșul Gilău 4-1 (1-0)

Marcatori: Vasilică Mercean (2, 55), Lucian Nemeș (83), Alin Fechete (87) / Crișan (65)

Dorel Mureșan a avut la dispoziție următorul lot de jucători: Tudor Barta (cpt) – Darius Tolomeiu, Nicu Oltean, Ionuț Florea, Denis Popa, George Kiesz, Bogdan Boboia, Vasilică Mercean, Tudor Mornea, Sebi Varga, Lucian Nemeș, Andrei Rus, Claudiu Botaș, Robert Balint și Alin Fechete.

Etapa viitoare, Arieșul va juca miercuri 7 octombrie, în deplasare la FC Ardealul Cluj. Mai mult ca sigur că acest joc se va disputa în nocturnă (marți 6 octombrie se va stabili datele concrete ale acestei partide).