petlinii

LIVE, Handbal Liga Națională: HC Odorhei – Potaissa Turda

floris

Peste câteva minute începe primul meci din play-off (sferturi de finală), dintre HC Odorhei și Potaissa Turda. Deși inițial s-a anunțat că meciul va fi transmis la tv, pe DigiSport, s-a revenit asupra deciziei. TurdaNews este singurul organ de media local care are o echipă la Odorheiu Secuiesc și care vă va da detalii ”fierbinți” de la acest meci!

Vom transmite informații în timpul meciului, foto, poate chiar și video (pentru actualizarea informațiilor trebuie să reîncărcați pagina!).

Galerie impresionantă a turdenilor, la Odorheiu Secuiesc. Circa 50 de suporteri își susțin echipa favorită în acest meci extrem de dificil. Majoretele și-au facut apariția pe teren. Mai sunt câteva minute și în arenă vor intra artizanii acestei confruntări. Hai Potaissa!

Ora 11.02. Echipele intră pe teren. Mai întâi, formația oaspete. Potaissa Turda. Suporterii turdeni își fac simțită prezența în infernul de la Odorheiu Secuiesc. Câteva imagini video puteți vedea pe pagina noastră de Facebook, dând click AICI.

11.05. A început meciul. Turda are primul atac.

Min. 2. 0-1 Marius Bondar înscrie de la 7 metri.

Min. 4. 0-2 Intercepție turdeană și Radu Lazăr marchează! Este delir în sala din Odorheiu Secuiesc.

Min. 6. 1-2, gazdele înscriu de la 7 metri.

Min. 6 1-3. Turdenii înscriu și ei, prin Ionuț Rotaru.

Min. 7 1-4, Adomnicăi înscrie de pe extremă.

Min. 8 2-4.

Min. 8, 2 minute eliminare pentru un jucător gazdă, după un fault la Răzvan Pavel.

Min. 9 3-4, pe contraatac.

Min. 10, Turda ratează atacul.

Min. 11, 2 minute eliminare pentru un jucător gazdă. Handbaliștii din Odorhei joacă destul de dur.

Min. 13 3-5. După câteva minute în care nu s-a înscris nici un gol, cu o luptă încrâncenată, Georgică Cântec înscrie!

Min. 14 4-5. Răzvan Pavel ratează singur cu portarul advers (un lob nereușit), iar gazdele înscriu la poarta cealaltă.

Min. 16. 7 metri pentru Turda, la un fault asupra lui Cîntec. Execută Marius Bondar și…trimite în bară!

Min. 17 4-6. Înscrie Adomnicăi.

Min. 18 4-7. Radu Lazăr înscrie pe contraatac, dar se resimte în urma unui contact. Totuși, se ridică. ”Hai Radu!”, se aude din tribune, din zona suporterilor turdeni.

Min. 18 5-7

Min. 19 6-7. Gazdele înscriu din nou.

Min. 20 6-8 Ionuț Rotaru.

TIME-OUT solicitat de antrenorul echipei gazdă. Nervozitate în tribune. Turdenii rezistă presiunii din teren și din tribune!

Min. 21 7-8

Min. 22 7-9. Gol Ionuț Rotaru. Gazdele ratează atacul!

Min. 23. Ionuț Rotaru se resimte după o inrevenție dură a unui jucător gazdă și este scos pe btrațe afară din teren! Imagini VIDEO pe pagina de Facebook a TurdaNews, dând click AICI.

Min. 23 7-10. Înscrie Cântec.

Min. 23 8-10.

Min. 24. 7 metri pentru Turda. Adomnicăi ratează!

Min. 25. 2 minute eliminare pentru Savic! Turda joacă în inferioritate. Odorhei fructifică: 9-10.

TIME-OUT solicitat de Horațiu Gal.

Min. 26 10-10. Gazdele reușesc să egaleze în superioritate numerică.

Min. 27 10-11. Înscrie Amihăesi.

Min. 28. Este eliminat Savic. Jucăm din nou în inferioritate. Gazdele ratează atacul!

FINAL DE REPRIZĂ: 10-11 la pauză. Am scăpat fără gol primit în inferioritate. Repriza secundă va începe cu egalitate numerică pe teren.

O primă repriză extrem de înscrâncenată în sala sporturilor din Odorheiu Secuiesc. Elevii lui Horațiu Gal au rezistat cu brio presiunii din teren și din tribune, având alături de ei o galerie energică, care i-a încurajat pe toată durata primei reprize.

Fotografii din timpul jocului veți regăsi la subsolul articolului.

Fiți conectați la TurdaNews pentru că vom încerca să transmitem LIVE VIDEO finalul de meci (ultimele 10 minute)!

Echipa turdeană este întâmpinată cu ostilitate în momentul în care revine de la cabine. Foarte multă tensiune la acest meci. gazdele nu concep că ar putea pierde. Anul trecut, HC Odorhei a fost eliminată de Potaissa Turda, în aceeași fază a play-off-ului.

Trebuie să spunem că azi este ziua Sfântului Gheorghe, care este ocrotitorul oficial al municipiului Turda!

Min. 31 11-11. A început repriza secundă, cu gazdele fructificând primul atac.

Min. 32 11-12 Radu Lazăr înscrie.

Min. 33 11-14. Mai întâi înscrie Amihăesi, apoi Marius Bondar, după o intercepție a defensivei turdene!

Min. 33 12-14.

Min. 35 12-15. Înscrie Adomnicăi.

Min. 36 13-15.

Min. 37 13-16. Înscrie Amihăesi de la 7 metri.

Min. 37 14-16.

Min. 38 14-17. Radu Lazăr se înalță și înscrie.

Min. 39. Răzvan Pavel este eliminat. Jucăm din nou în infeerioritate.

Min. 40. Ludovic Varo apară, dar arbitrul arată 7 metri pentru gazde. Varo apară din nou, extraordinar!

Min. 41 14-18. Înscrie fenomenal Adomnicăi! Gazdele sunt în corzi! Tehnicianul gazdelor a solicitat un TIME-OUT pentru a mai redresa ceva din jocul formației sale.

Min. 42. Varo apară din nou și Răzvan Pavel face 14-19 pe contraatac!

Min. 43 14-20. Înscrie Gică Cântec.

Min. 44 15-20.

Min. 46 16-20 Gazdele încă mai speră. Sala își îmncurajează favoriții în limba maghiară. Este un adevărat infern în sala din Odorhei.

Min. 47 16-21. Răzvan pavel înscrie cu un adversar în spate! Un jucător de la gazde este eliminat. Jucăm în superioritate.

Min. 47. Varo apără și avem noi atacul. Galeria turdeană e în delir!

Min. 48 16-22,. Înscrie Roland Thalmaier, de pe extremă! Suntem de neoprit. TIME-OUT solicitat de antrenorul gazdelor, care este năucit de evoluția turdenilor. În scurt timp vom intra în transmisiune LIVE VIDEO! Fiți pe fază! Anunțați-vă și prietenii!

Min. 49. 17-22.

Min. 50. Varo apară, dar este 7 metri pentru gazde. HC Odorhei înscrie: 28-22.

Min. 51. Horațiu Gal solicită un TIME-OUT. Trebuie să gestionăm bine acest final de meci. Suntem aproape de o victorie colosală!

Min. 51 18-23. Înscrie Adomnicăi.

Min. 52. Eliminare 2 minute pentru un jucător gazdă, după un fault la Thalmaier.

Min. 52 19-23. Ne pregătim de transmisiunea live video. În câteva momente puteți vedea imagini în direct din sala de la Odorhei!

FINAL DE MECI: 23-26! Victorie magnifică a turdenilor!