marian morar

Handbal, Cupa Challenge: Potaissa Turda a pierdut la Vise într-un meci fără miză

zamblau eugen

Potaissa Turda a pierdut în această seară, scor 29-24, în fața celor de la HC Vise, în manșa retur a optimilor de finală din Cupa Challenge.

După victoria la 20 de goluri din partida de la Turda, Potaissa nu a forțat deloc la Vise, prima repriză terminându-se la egalitate, scor 13-13. În repriza a doua, Turda a „redus motoarele” și belgienii s-au desprins pe tabelă, reușind să se impună, scor 29-24.

Potaissa a câștigat la general, scor 68-53, calificându-se astfel în sferturile de finală, unde sunt calificate: AEK Atena (Grecia), IBV Vestmannaeyjar (Islanda), HC Berchem (Luxemburg), FyllingenBergen (Norvegia), Madeira Andebol (Portugalia), Dynamo-Victor (Rusia) și SKIF Krasnodar (Rusia).

HC VISE BM – POTAISSA TURDA 29-24 (13-13)

HC Vise BM: Vancosen (9 goluri), Marchal (5), Cutaia (3), Glesner (3), Danesi (2), Flajs (2), Gava (2), Geradon (1), Popivoda (1), Vanderberg (1).

Potaissa Turda: Thalmaier (4 goluri), Cîntec (3), Ghiță (3), Rotaru (3), Asoltanei (2), Iancu (2), Stamate (2), Zacaciurin (2), Bulgaria (1), Ignat (1), Varo (1).

Tragerea la sorți pentru sferturile de finală va avea loc marți, la Viena.

sursă foto: Mircea Roșca/Action Foto