RECOMANDĂRILE TURDANEWS:

ULTIMELE ARTICOLE PE SITE:

facebook pacat
19 Decembrie 2018 06:45 81

Rămâi fără carnet pe viață dacă faci live pe Facebook!

in Actualitate by TurdaNews
Conducătorii auto care fac transmisii video live pe Facebook ar putea rămâne fără carnet pe viaţă – potrivit unui proiect de modificare a Codului Rutier, care se discută în Comisia de Transporturi a Camerei Deputaţilor. Citește mai mult...
caa logo
19 Decembrie 2018 06:27 86

ANUNȚ CAA - Program casierii și birou relații clienți în perioada 24 decembrie 2018 – 02 ianuarie 2019

in Actualitate by Comunicat
Program casierii și birou relații clienți în perioada 24 decembrie 2018 – 02 ianuarie 2019 Citește mai mult...
handbal conferinta
18 Decembrie 2018 18:30 331

Clubul de handbal Potaissa Turda a încheiat cel mai bun an din istoria sa! (VIDEO)

in Sport by Gelu FLOREA
Clubul de handbal Potaissa Turda a organizat azi o conferință de presă, de ”încheiere” a anului 2018, la care au fost prezenți Flaviu Sâsâeac - președintele clubului și Cristian Matei - primarul municipiului Turda. Citește mai mult...
opticline dec2018
primar Câmpia
18 Decembrie 2018 16:49 353

Anul 2018 - un an plin de muncă, zbatere dar și realizări pentru administrația locală de la Câmpia Turzii (VIDEO-INTERVIU)

in Administraţie locală by Daciana DERDA
La final de an este ora bilanțului pentru toți cei care cârmuiesc destinele orașelor, municipiilor sau comunelor pe care le gestionează. Echipa TurdaNews a poposit și la Câmpia Turzii pentru a consemna obiectivele realizate în acest an. Citește mai mult...
ative clujana
18 Decembrie 2018 15:56 244

Consiliul Județean Cluj a cumpărat activele Clujana SA

in Economie by Comunicat
Vicepreședintele Consiliului Județean Cluj, domnul Marius Mînzat, a semnat marți, 18 decembrie 2018, în prezența conducerii societății comerciale Clujana S.A., a administratorului judiciar și a notarului, contractul de vânzare-cumpărare privind achiziționarea de către forul administrativ județean a… Citește mai mult...
lot 2 Autostrada Sebes Turda01
18 Decembrie 2018 12:16 455

Lotul 2 al Autostrăzii Sebeș-Turda va fi finalizat în cel mai bun caz în 2020

in Actualitate by TurdaNews
Constructorul promite pentru a treia oară mobilizare mai bună, însă lipsa finanțării acestui proiect a atras și o mobilizare slabă în ceea ce privește forța de muncă. Citește mai mult...
targcraciun 2018
curatat ct
18 Decembrie 2018 11:53 1063

Codul galben de ninsoare NU AFECTEAZĂ activitățile zilnice de la Câmpia Turzii

in Administraţie locală by Comunicat
În contextul căderilor masive de zăpadă care s-au abătut asupra orașului nostru în ultimele zile, primarul municipiului, Dorin Nicolae LOJIGAN, a convocat o întâlnire de lucru a Comandamentului pentru Situații de Urgență. Citește mai mult...
masina brad
18 Decembrie 2018 11:26 1042

Brad căzut pe un autoturism, la Câmpia Turzii!

in Actualitate by TurdaNews
Din cauza ninsorilor din ultima perioadă, un brad din Câmpia Turzii a cedat sub greutatea nămeților și a căzut pe un autoturism, parcat în apropiere. Incidentul s-a petrecut în apropiere de zona centrală a municipiului! Citește mai mult...
fara permis de conducere
18 Decembrie 2018 11:10 760

Bărbat din Băișoara depistat la volan fără permis de conducere

in Rural by TurdaNews
La data de 17 decembrie a.c., în jurul orei 16:00, polițiștii din cadrul Secţiei 9 Poliţie Rurală Turda au depistat un bărbat, din Băișoara, care conducea un autovehicul pe raza localității Săcel, fără a deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule. Citește mai mult...
vreme zapada
18 Decembrie 2018 10:47 784

Prognoza meteo pentru următoarele cinci zile (18.12 – 22.12)

in Actualitate by Florin CRIȘAN
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis prognoza meteo pentru următoarele cinci zile (18 – 22 decembrie). Citește mai mult...
wizz air
18 Decembrie 2018 10:38 598

Wizz Air a început operarea unei noi rute ce va conecta orașele Cluj-Napoca și Birmingham din Marea Britanie

in Actualitate by TurdaNews
Biletele pentru noua rută sunt deja în vânzare și pot fi rezervate pe wizzair.com sau prin intermediul aplicației mobile WIZZ de la doar 104 RON, și includ un bagaj gratuit de mână Citește mai mult...
antiderapant 1
18 Decembrie 2018 10:08 246

Peste 850 de tone de material antiderapant folosite în intervențiile pe drumurile județene

in Actualitate by Comunicat
Consiliul Judeţean Cluj informează participanţii la trafic în legătură cu faptul că, în cursul dimineţii zilei de marţi, 18 decembrie 2018, pe raza judeţului Cluj nu există drumuri judeţene blocate sau închise traficului rutier, circulaţia desfășurându-se, pe majoritatea sectoarelor de drum, în… Citește mai mult...
primaria colindartori
18 Decembrie 2018 09:32 442

Colindătorii au poposit din nou la Primăria Turda

in Administraţie locală by Daciana DERDA
Primăria Municipiului Turda a primit luni zeci de colindători ce vestesc nașterea Mântuitorului. Citește mai mult...
titluri de stat
18 Decembrie 2018 08:46 251

S-a prelungit termenul pentru achiziționarea titlurilor ”Centenar”

in Economie by TurdaNews
Ministerul Finanţelor a prelungit cu o săptămână perioada în care pot fi achiziţionate titlurile de stat „Centenar”, cu valoarea nominală de un leu, cu dobândă de 4,5 % pe an şi o maturitate de doi ani. Citește mai mult...
legea pfa 01986100
17 Decembrie 2018 21:34 670

În atenția PFA-urilor și a II-urilor

in Economie by Comunicat
La data de 17 ianuarie 2019, expiră perioada de 2 ani pe care persoanele fizice autorizate (PFA) şi întreprinderile individuale (II) o au la dispoziţie pentru a solicita oficiului registrului comerţului din raza sediului profesional, înregistrarea menţiunilor referitoare la obiectul de activitate,… Citește mai mult...
readc
17 Decembrie 2018 18:16 312

READC Turda: Nu ne lăsăm intimidați! Demascăm abuzurile și ilegalitățile sistemului sanitar-veterinar din România!

in Actualitate by Comunicat
Dorim să vă anunțăm că Liviu Harbuz, împreună cu C.M.V., au înaintat, în anul 2016, un proces împotriva asociației noastre (R.E.A.D.C. Turda) și managerului asociației, Iulia Iozsa, pentru caracterul denigrator și calomnios al afirmațiilor lansate de către noi în mediul public. Citește mai mult...
banca de alimente 3
17 Decembrie 2018 17:59 296

Școala Gimnazială ”Teodor Murășanu” Turda s-a alăturat campaniei ”Banca de alimente”

in Tineret/Învăţământ by Comunicat
Școala Gimnazială ”Teodor Murășanu” Turda s-a alăturat campaniei ”Banca de alimente”, campanie demarată de Crucea Roșie Română, filiala Cluj, reprezentată de d-na director Simona Bratu. Citește mai mult...
program craciun
17 Decembrie 2018 15:53 275

Citește care este programul de funcționare al obiectivelor aflate în administrarea Salinei Turda cu ocazia sărbătorilor de iarnă!

in Salina Turda by Comunicat
Societatea Salina Turda SA aduce la cunoștința publicului programul de funcționare cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă, pentru toate obiectivele aflate în administrare Citește mai mult...

Salina Turda

program craciun

Citește care este programul de funcționare al obiectivelor aflate în administrarea Salinei Turda cu ocazia sărbătorilor de iarnă!

17 Decembrie 2018 Comunicat 275 citiri
Societatea Salina Turda SA aduce la cunoștința publicului programul de funcționare cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă, pentru toate obiectivele aflate în administrare

Alis Grup 420x300

peditel

reclama ta aici

Prival 420x300

Evenimente

Decembrie 2018
LunMaMieJoiViSamDum
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Oferte | Advertoriale | Recomandări

trufa catering
14 Decembrie 2018 12:31 2306

La Turda s-a lansat Trufa Catering (VIDEO)

Trufa Catering s-a lansat ieri la Turda, în superba locație a restaurantului SunGarden Salin, la lansare fiind prezent și fondatorul lanțului SunGarden, Nicolae Căpușan.
brazi dedeman
11 Decembrie 2018 08:41 947

Vezi ce oferte de sezon găsești la Dedeman în această perioadă!

De la decorațiuni de iarnă până la mobilier, materiale de construcții, corpuri de iluminat sau produse tehnico-sanitare, toate se regăsesc în noul catalog DEDEMAN.
revelion caribic
10 Decembrie 2018 14:13 1141

Revelion 2019 la Restaurant Caribic Turda! Rezervă acum! Ultimele locuri!

Noul restaurant din municipiul Turda (str. Libertății), Restaurant Caribic, vă propune să petreceți noaptea de Revelion 2019 alături de Camelia Grozav&DJ, cu open bar și un meniu cu bucate alese.
opticline dec2018
bani
04 Decembrie 2018 21:50 509

Modalități neobișnuite pentru creșterea capitalului de afaceri pentru o campanie startup

Ai nevoie de mai mulți bani pentru capitalul afacerii tale startup? Descoperă câteva metode neobișnuite pentru a-l crește cu rapiditate.
magazin pescari
03 Decembrie 2018 01:55 1459

Magazin Pescari vă oferă o reducere de minim 10% la orice produs!

Pescarii trebuie să fie atenți, pentru că în luna decembrie au ocazia să profite de promoția celor de la Magazin Pescari din Turda, care oferă o reducere de minim 10% la orice produs cumpărat!

INVESTIGAȚII

DEZVĂLUIRI

Mica Publicitate

Economie

ative clujana

Consiliul Județean Cluj a cumpărat activele Clujana SA

18 Decembrie 2018 Comunicat 244 citiri
Vicepreședintele Consiliului Județean Cluj, domnul Marius Mînzat, a semnat marți, 18 decembrie 2018, în prezența conducerii societății comerciale Clujana S.A., a administratorului judiciar și a notarului, contractul de vânzare-cumpărare privind achiziționarea…

Actualitate

facebook pacat

Rămâi fără carnet pe viață dacă faci live pe Facebook!

19 Decembrie 2018 TurdaNews 81 citiri
Conducătorii auto care fac transmisii video live pe Facebook ar putea rămâne fără carnet pe viaţă – potrivit unui proiect de modificare a Codului Rutier, care se discută în Comisia de Transporturi a Camerei Deputaţilor.

Politică

parcare inzapezita aeroport

Consilierii județeni ai PSD Cluj consideră inacceptabilă parcarea înzăpezită a Aeroportului Cluj

17 Decembrie 2018 Comunicat 482 citiri
Consilierii judeţeni social-democraţi consideră inacceptabilă situaţia în care s-a aflat parcarea din faţa Aeroportului Internaţional Cluj “Avram Iancu”, în data de 15 decembrie, fiind înzăpezită şi îngreunând intrarea şi ieşirea din perimetrul aeroportului.

Administrație locală

primar Câmpia

Anul 2018 - un an plin de muncă, zbatere dar și realizări pentru administrația locală de la Câmpia Turzii (VIDEO-INTERVIU)

18 Decembrie 2018 Daciana DERDA 353 citiri
La final de an este ora bilanțului pentru toți cei care cârmuiesc destinele orașelor, municipiilor sau comunelor pe care le gestionează. Echipa TurdaNews a poposit și la Câmpia Turzii pentru a consemna obiectivele realizate în acest an.

Monden/Showbizz/Vedete

andre rieu

”Regele valsului”, André Rieu, va susține patru concerte pe scena BT Arena din Cluj-Napoca!

14 Decembrie 2018 Comunicat 382 citiri
Celebrul violonist André Rieu va susţine cel de-al patrulea concert, la BT Arena din Cluj-Napoca, pe 7 aprilie 2019, după ce cererea de bilete pentru primele trei concerte programate în zilele de 4, 5 și 6 aprilie a înregistrat un nou record în rândul…

Tineret/Învățământ

the da vinci studenti

The Da Vinci System aduce din nou premii la Turda

17 Decembrie 2018 Comunicat 471 citiri
După gloria în care tinerii turdeni au câștigat premii în organizarea evenimentelor naționale și regionale, aceștia revin cu mai multe vești bune.

Analiză

emil turdean

Scandal rotarian?! Finanțatorul ”cu diplomă” al Rotary Club Câmpia Turzii l-a făcut ”troacă de porci” pe ex-președintele Rotary Club Turda!

20 Noiembrie 2018 Gelu FLOREA 2983 citiri
Emil Turdean, om de afaceri și președinte al USR Turda, l-a atacat recent pe ex-președintele Rotary Club Turda, Vasile Mănăilă, acuzându-l de ”lipsă de deontologie profesională” și de faptul că l-ar fi amenințat telefonic, în urma unor atacuri precedente,…
Scrie un comentariu

Termenul de la care statul trebuie să suporte de la buget contribuţia la asigurările de sănătate pentru pensionarii ale căror venituri sînt mai mici decît limita supusă impozitului pe venit, de 1.000 lei, a fost amânat de Guvern cu un an, pînă la 1 ianuarie 2011.

 

Începînd cu 1 ianuarie 2009, se datorează contribuţia la asigurările sociale de sănătate pentru veniturile din pensii aflate sub limita sumei neimpozabile din pensii, respectiv sub 1.000 lei. Impozitul pe venitul din pensii este calculat prin aplicarea cotei de impunere de 16% asupra venitului impozabil lunar din pensii, stabilit însă prin deducerea din acest venit a unei sume neimpozabile lunare de 1.000 lei. În prezent, pensionarii datorează contribuţii pentru asigurări de sănătate numai pentru veniturile din pensiile ce depăşesc această limită.

 

output EzU5Sm

Se încarcă comentariul... Comentariul va fi reîmprospătat ulterior 00:00.

Fii primul care comentează.

Spune ceva aici...
Log in with ( Te înregistrezi pe site? )
sau postează ca vizitator

Special

Social

Mass Media

Cultură

Știrea Cititorului

Mediu

Opinie

Rural