Termopane Maxi Prest

Potaissa Turda a învins azi cu 29-27 (17-15) pe CSM Bucureşti şi continuă parcursul "cap la cap" alături de campioana HCM Constanţa, care a învins la HC Odorhei, ambele echipe având câte 41 de puncte.

Turdenii au avut un debut mai ezitant, iar în minutul 12 scorul era favorabil oaspeţilor: 4-6. De altfel, bucureştenii s-au ţinut ca un scai de formaţia antrenată de Horaţiu Gal, în minutul 23 scorul fiind egal: 11-11. Totuşi, până la intrarea la cabine, turdenii reuşesc să obţină un avantaj de 2 goluri (17-15), care în cele din urmă s-a dovedit a fi decisiv pentru stabilirea echipei câştigătoare.

Asta chiar dacă oaspeţii au reuşit să egaleze la 20, în minutul 41, dând emoţii spectatorilor care au umplut din nou sala Bariţiu. Însă, Bursuc, Pavel şi Ştef au dus scorul la 24-20, suficient cât să împiedice formaţia bucureşteană într-o revenire care să zădărnicească intenţia câştigării punctelor puse în joc.

Ce-i drept, finalul a fost unul incandescent, cu doi jucători turdeni eliminaţi şi cu o formaţie oaspete care a încercat să dea lovitura în ultimele 2 minute, pe fondul superiorităţii din teren, însă defensiva gazdelor a rezistat cu brio, iar portarul Răzvan Szopka şi-a adus şi el aportul pentru a bloca intenţia bucureştenilor, în cele din urmă partida încheindu-se cu 29-27.

La conferinţa de presă care a urmat după meci, oaspeţii au recunoscut că au venit la Turda cu gândul de a câştiga, pe fondul întăririi cu unii jucători în pauza competiţională, dar şi a unor absenţe notabile în tabăra turdeană (portarul Varo, Flavius Câmpan, Raul Marian).

Cu această victorie, Potaissa Turda se menţine pe locul 2, la egalitate de puncte cu HCM Constanţa, chiar înaintea unui duel fabulos care se anunţă la Constanţa, miercuri de la ora 18.00 (transmisiune: DigiSport 2), între cele două echipe, singurele care au rămas neînvinse în campionat până în acest moment!

Potaissa Turda - CSM București 29-27 (17-15)

Potaissa Turda: Szopka, Coman (portari), Dediu 7 goluri, Adomnicăi 7, Pavel 6, Rogoz 4, Bursuc 2, Lazăr 1, Ștef 1, Savic 1, Alisie

CSM București: Fuică, Pop, Iancu (portari), Negru 7 goluri, Marijanac 5, Rotaru 5, Constantinescu 4, Militaru 2, Stoica 2, Dedu 1, Capotă 1, Sîncelean, Pătru, Racoțea, Beșliu, Sava

Aruncări de la 7m: 3/1, respectiv 3/3

Eliminări: Savic, Alisie, Ignat, Pavel, Rogoz (2), respectiv Capotă

O galerie foto de la acest meci puteţi vedea AICI.

12 Universitatea Suceava 15 1 1 13 318 399 4

O înregistrare video cu finalul incandescent, precum şi cu declaraţiile făcute la conferinţa de presă, puteţi viziona mai jos: