Potaissa Turda s-a impus în această seară, scor 34-28, în fața celor de la HC Odorhei, în etapa a doua a Ligii Naționale de handbal masculin.

Cu o defensivă puternică încă din start, Adomnicăi reușind trei recuperări consecutive, și cu ofensiva la înălțime, Potaissa s-a distanțat încă din startul partidei la o diferență confortabilă, 9-1. Singurul gol al oaspeților a fost marcat în minutul 4, harghitenii așteptând alte 13 minute pentru a mai marca. Cu două intervenții decisive la aceeași fază (min 20), Varo a arătat că și poarta se află în zi mare. Odorheiul s-a mai apropiat pe finalul reprizei, însă turdenii aveau un avantaj liniștitor la pauză, 16-9.

Repriza a doua s-a desfășurat după aceleași coordonate, turdenii arătând siguranță, atât în ofensivă, cât și în defensivă. Chiar dacă a atacat în șapte oameni și a încercat o apărare avansată, Odorheiul nu a avut replică în fața Turzii. Cea mai mare diferență s-a înregistrat în minutul 51, când Asoltanei a marcat pentru 31-21. Finalul a fost unul fără emoții, Turda reușind să se impună, scor 34-28.

S-a terminat 34-28 și Potaissa Turda va evolua duminica viitoare, contra celor de la CSM Făgăraș, în prima deplasare din acest sezon.

La finalul partidei, președintele clubului turdean, Flaviu Sâsâeac, ne-a declarat: „Spre deosebire de meciul cu Steaua, astăzi am avut spirit de echipă. Am funcționat mai bine în zona centrală, iar apărarea a fructificat foarte multe contra-atacuri, după ce au fost foarte mobili și au recuperat foarte multe mingi pe fondul unei apărări foarte agresive. Urmează un meci contra Făgărașului, o echipă care s-a întărit foarte mult, a adus jucători de mare valoare, cum ar fi Acatrinei, Turcu și mulți alții. O echipă solidă, foarte agresivă, care a ținut piept celor de la Dinamo. Eu zic că va fi un meci de uzură, în care trebuie să fim concentrați maxim, iar dacă vom reuși acest lucru, vom veni cu încă trei puncte. Avem această obligație.”

De partea cealaltă, pivotul celor de la HC Odorhei, Huba Talas, a declarat: „Din păcate, nu au reușit să băgăm mingea în poartă și aici s-a făcut diferența, portarii lor au prins o zi foarte bună, noi ne-am grăbit, am greșit mult și s-a văzut rezultatul. Avem ca obiectiv intrarea în primele patru, pentru a putea evolua anul viitor în cupele europene.”

POTAISSA TURDA – HC ODORHEI 34-28 (16-9)

Potaissa Turda: Thalmaier (6 goluri), Asoltanei (6), Lazăr (5), Cîntec (4), Adomnicăi (3), Zacaciurin (2), Iancu (2), Huta (2), Arsenic (2), Ignat (1), Savic (1).

HC Odorhei: Sadovyi (7 goluri), Mihalcea (4), Kuzmanoski (4), Vilovski (3), Szoke (3), Baranau (2), Dragas (1), Ghiță (1), Krivokavic (1), da Rosa (1), Kovacevic (1).

sursă foto: Mircea Roșca/Action Foto