Potaissa Turda s-a impus în această seară, scor 26-27, pe terenul celor de la CSM București, într-o partidă care a contat pentru etapa a IX-a, din cadrul Ligii Zimbrilor.

Prima repriză a fost una extrem de echilibrată, Turda reușind să se distanțeze la două goluri în minutul 15 (5-7). CSM-ul a reușit să egaleze (9-9, min 23). Elevii antrenați de Horațiu Gal au refăcut diferența de două goluri (12-14, min 30), însă scorul pauzei a fost stabilit de Goce, care a marcat pentru 13-14.

CSM-ul a început puternic repriza secundă și s-a distanțat pentru prima dată la două goluri (20-18, min 43). Turda a reușit să revină imediat pe tabelă și chiar să treacă la conducere (22-23, min 50). Și poarta a „mers” în partida cu CSM-ul, toți cei trei portari ai Turzii având intervenții foarte bune. Radu Lazăr a marcat din poartă în poartă (25-26, min 58), până la final ambele echipei reușind să mai marcheze o dată.

S-a terminat 26-27 și Potaissa Turda s-a impus pe terenul celor de la CSM București și Potaissa Turda a revenit pe locul al treilea al clasamentului, cu 18 puncte. Etapa viitoare, formația turdeană va evolua pe teren propriu, contra celor de la Poli Timișoara, într-o partidă care va avea loc sâmbătă, de la ora 18:00.

CSM BUCUREȘTI – POTAISSA TURDA 26-27 (13-14)