Live Video

maxiprest mai2018

Handbal, Liga Zimbrilor: Potaissa a câștigat derby-ul cu CSM București (Foto + Video)

uzina brasov 650

kaufland 650x100 22.12

henri coanda cursuri 650

În fața unei săli arhi-pline care și-a încurajat favoriții pe tot parcursul meciului, Potaissa Turda s-a impus astăzi, scor 28-24, în fața celor de la CSM București, în derby-ul etapei cu numărul 22 din Liga Zimbrilor.

CSM-ul a marcat prima, însă Turda a reușit să revină pe tabelă și să preia conducerea (4-3, min 9) și nu a mai cedat până la final. Cu un public fantastic în spate, turdenii au continuat jocul bun pe atac și s-au desprins (7-4, min 14). Ionuț Irimuș a blocat poarta turdeană, iar Vlad Caba a scos portarul, atacând cu șapte oameni. Pe fondul jocului bun, atât pe apărare, cât și pe atac, Potaissa s-a distanțat și la cinci goluri (12-7, min 26).

Primele cinci minute ale reprizei secunde au fost mai bune pentru oaspeți, care s-au apropiat la două goluri (15-13, min 35). „Ajutați” de poartă, turdenii s-au desprins din nou și au continuat să pună gol după gol pe tabelă (25-18, min 50).

S-a terminat 28-24 și Potaissa Turda urcă pe primul loc al clasamentului, cu un parcurs perfect în 2018.

La finalul partidei, interul stânga al Potaissei, Gică Cîntec, ne-a declarat: „A fost un meci greu, ne așteptam să fie așa, însă ne-am adunat bine și cu ajutorul unui public, care e la mare înălțime de fiecare dată, am reușit să luăm cele trei puncte.”

Etapa viitoare, Potaissa Turda va evolua duminică (ora 16:30), în direct pe TVR, pe terenul celor de la Poli Timișoara.

POTAISSA TURDA – CSM BUCUREȘTI 28-24 (14-10)

Potaissa Turda: Cîntec (8 goluri), Ghiță (6), Asoltanei (3), Ignat (3), Rotaru (2), Thalmaier (2), Zacaciurin (2), Stamate (1), Iancu (1).

CSM București: Negru (7 goluri), Georgevski (3), Szasz (3), Ramba (3), Tioumentsev (3), Humet (2), Șomlea (1), Onyejekwe (1), Robledo (1).

sursă foto: Mircea Roșca/Action Foto