ariesul armenopolis

Arieșul Turda s-a impus în această după-masă, scor 6-0, pe terenul celor de la Armenopolis Gherla, într-o partidă care a contat pentru etapa a XXIII-a, din cadrul ligii a patra de fotbal, zona Cluj.

După 6 minute, Arieșul a deschis scorul, Chișu centrând perfect în careu de unde Cocoară a marcat cu o lovitură puternică de cap. După alte șase minute, Florin Dan a șutat puternic din interiorul careului, reușind să majoreze diferența.

Armenopolis putea să reducă din diferență, însă Bocoș a executat slab o lovitură de la 11m și Lăkătuș a reușit să respingă (min 21). Până la pauză, Turda a reușit să mențină posesia balonului, fără să își creeze ocazii mari.

Repriza a doua a început cu ocazia lui Florin Dan, care din poziție ideală, și-a făcut prea lung un balon, și le-a permis gazdelor să respingă. În minutul 61, David a tras puternic la colțul lung, însă balonul a lovit bara. După alt nouă minute, Savu a lovit și el bara, cu o lovitură de cap de la marginea careului mare. Același Savu a marcat direct din corner în minutul 74, profitând și de o eroare a portarului gazdelor. Lucian Mărie a marcat pentru 4-0 în minutul 76, pentru ca Adrian Chișu să înscrie în minutul 79, cu o șut de la marginea careului. În minutul 87, Silaghi a închis tabela la 6-0, după o combinație cu Lăkătuș.

S-a terminat 6-0 și Arieșul Turda menține distanța de șapte puncte față de CS Florești.

Următoare partidă a formației turdene va avea loc miercuri, în Cupa României, la Mintiu Gherlii. Partida dintre Vulturul Mintiu Gherlii și Arieșul Turda va fi transmisă în direct pe TurdaNews, miercuri, începând cu ora 17:30.

ARMENOPOLIS GHERLA – STICLA ARIEȘUL TURDA 0-6 (Cocoară 6`, Fl. Dan 12`, Savu 74`, Mărie 76`, Chișu 79`, Silaghi 87`)

Sticla Arieșul Turda: M.Lăkătuș – Chișu, Moldovan (G.Lăkătuș 71`), Marcu, Cocoară, Ionescu, Paleoca, David, Bituleanu (Savu 58`), Fl. Dan (Mărie 60`), Silaghi.

Armenopolis Gherla: Bozsak (Roman 81`) – Codorean, Diuricean, Bocoș, Mureșan, Ursuț, Precup (Apahidean 77`), Garda, Maier, Cadar (Bicfalvi 37`), Fekete.