aticlaariesul promovare

Arieșul Turda și-a asigurat prezența la barajul de promovare în liga a treia, după ce a reușit să se impună pe terenul celor de la Olimpia Gherla, scor 4-0.

Turdenii au început foarte bine partida și după câteva zeci de secunde, Silaghi a trecut pe lângă deschiderea scorului. În minutul 13, Florin Dan a ratat cea mai mare ocazie a partidei, trimițând cu latul, din câțiva metri, direct în Drăgan. După alte cinci minute, același Florin Dan a ratat din poziție ideală. Cu șapte minute înainte de finalul primei reprize, Chișu l-a surprins pe Drăgan cu un șut la colțul scurt, reușind să deschidă scorul.

La pauza partidei Arieșul era sigură de locul 1, Unirea Iclod reușind să se impună în partida cu CS Florești și altfel floreștenii nu mai avea nicio șansă la primul loc.

În minutul 58, Chișu a reușit „dubla”, cu un șut de la marginea careului. Turdenii au mai ratat două ocazii, prin Rus și Florin Dan, pentru ca Silaghi să marcheze pentru 3-0 în minutul 75. Adelin Rus a închis tabela la 4-0, după o centrare a lui Florin Dan. Arieșul a terminat partida de la Gherla cu cinci juniori în teren: Paleoca, Biriș, Popa, Tothăzan și Rus.

S-a terminat 4-0 și Arieșul poate să înceapă pregătirile pentru finala Cupei României și pentru meciurile de baraj.

OLIMPIA GHERLA – ARIEȘUL TURDA 0-4 (Chișu 38`, 58`, Silaghi 75`, Rus 82`)

Arieșul Turda: Lăkătuș – Soporan (Biriș 75`), Cocoară (Popa 83`), Ionescu, Marcu (Rus 59`), Savu, Paleoca, Silaghi, Fl. Dan (Mărie 83`), Chișu (Tothăzan 78`), Bituleanu.

Olimpia Gherla: Drăgan (Sălăgean 81`) – A.Sîmboan, Stupinean, P.Sîmboan, Gliga, Coldea (Ținteșan 63`), Dascăl, Mureșan (Gorgan 46`), Dani (Tamaș 73`), Balint, Bondor.