petlinii
nello construct

Fotbal, Liga 3: Remiză cu patru goluri între Turda și Reghin (VIDEO-REZUMAT)

floris

Arieșul Turda a terminat la egalitate, scor 2-2, partida de pe teren propriu, contra celor de la Avântul Reghin. Meciul a contat pentru etapa a V-a, a ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

Partida a început cu o ocazie la poarta Turzii, însă Pop a intervenit salvator. În minutul imediat următor, Arieșul a răspuns prin David, însă tabela a rămas intactă. În minutul 11, David a mai ratat o ocazie la poarta lui Bucin, pentru ca în minutul 20, Varodi să rateze o ocazie imensă din 6m. În minutul 28, Itetesc l-a găsit cu o pasă filtrantă pe Marcu pe partea stângă, care a centrat perfect pentru David, atacantul turdean deschizând scorul. După alte două minute, Lemnaru a trecut pe lângă 2-0.

În minutul 32, seria golurilor spectaculoase primite de Turda a continuat, Vlad Bujor reușind să înscrie printr-un șut de mare distanță, direct sub transversala porții lui Pop. Până la pauză, Avântul a dominat jocul, fără să-și creeze vreo ocazie la poarta lui Pop.

Repriza a doua a debutat cu ocazia lui David (min 53) care a reluat cu capul direct în brațele lui Bucin. În minutul 72, în urma unei lovituri libere, Vlad Bujor a reușit dubla, aceasta surprinzând defensiva turdeană cu o execuție rapidă, înainte ca turdenii să-și așeze zidul. După alte cinci minute, David a primit o pasă în adâncime, a trimis balonul pe lângă Bucin, care l-a faultat în careu. Din penalty-ul rezultat, Marcu a restabilit egalitatea. Cu 9 minute înainte de finalul jocului, Stavilă a încercat să-l surprindă pe Pop, însă șutul acestuia a trecut pe lângă.

Arieșul a căutat golul victoriei, însă nu și-a creat mari ocazii de gol. S-a terminat 2-2 și Arieșul Turda va evolua săptămâna viitoare, contra celor de la Sănătatea Cluj.

La finalul partidei, antrenorul formației turdene, Constantin Olariu, a declarat: „Un joc bunicel din partea noastră, dar presărat cu o grămadă de greșeli, ceea ce se întâmplă la fiecare meci, iar lucru acesta ridică semne de întrebare. Jucătorii trebuie să aibă mai multă personalitate, pentru că e prea mult, pe lângă ghinion, luăm goluri extraordinare, iar la golul doi, cred că nu am mai văzut așa gol de vreo zece ani. E clar că arbitrii i-au ”împins” pe ei, multe decizii hilare, inclusiv faza golului doi, e rea voință. O să treacă, ei o să arbitreze mai departe.”

ARIEȘUL TURDA – AVÂNTUL REGHIN 2-2 (David 28`, Marcu 77`p / Bujor 32`, 72`)

Arieșul Turda: Pop – Chiș, Indreica, Ionescu, Marcu, Varodi (Bria 59`), Ititesc, Paleoca (Savu 62`), Fl. Dan, Lemnaru, David (Dup 86`).

Avântul Reghin: Bucin – Bugnar, Morar, Pop, Truță, P. Luca, Bogătan (A. Luca 64`), Murar, Bujor, Chirilă (Crișan 90+1`), Stavilă.

MeciVICEGALÎNFRGMGPGVR.PCT.
1.Minaur Baia Mare5410101+913