ariesul odorhei

Arieșul Turda s-a impus astăzi, scor 1-0, în fața celor de la AFC Odorheiu Secuiesc, într-o partidă care s-a desfășurat pe stadionul „Municipal” din Turda și care a contat pentru etapa a XII-a, din cadrul ligii a treia de fotbal, seria a V-a.

Jocul a fost unul destul de echilibrat în prima parte, prima semi-ocazie venind la poarta lui Nagy în minutul 7, însă Florin Dan a fost blocat de defensiva oaspeților. Primul șut pe poarta Odorheiului a venit în minutul 24, când Lemnaru a tras din unghi, Nagy reușind să respingă în lateral. După alte șase minute, David a centrat de pe partea stângă, însă Salcău nu a reușit să cadreze lovitura de cap. Până la pauză, nu a mai fost nicio acțiune notabilă la cele două porți.

Partea a doua a început cu o mare ocazie pentru Turda, Nagy reușind să respingă lovitura de cap a lui David. În minutul 69, Chiș a centrat din lovitură liberă, însă Ionescu a trimis cu capul pe lângă poartă.

Golul a venit în minutul 76, după o acțiune a lui Paleoca. Mijlocașul turdean a preluat o minge la mijlocul terenului, a trecut de trei adversari și a trimis vertical pentru Varodi. Atacantul venit în vară la Turda a șutat în portar, mingea a ajuns la Paleoca, care a marcat din 10m.

Replica Odorheiului a venit în minutul 85, când Balint a tras pe jos din interiorul careului, mingea fiind respinsă de fundașii turdeni. Ultima șansă a oaspeților a venit în minutul 90, în urma unei lovituri libere, însă Pop a reținut fără probleme.

În prelungirile partidei, Acatrinei a fost eliminat, după ce a văzut cel de-al doilea cartonaș galben.

S-a terminat 1-0 pentru Arieșul și formația turdeană ajunge la cea de-a cincea etapă fără înfrângere. În meciul următor, Arieșul se va deplasa la Iernut.

ARIEȘUL TURDA – AFC ODORHEIUL SECUIESC 1-0 (Paleoca 76`)

Arieșul Turda: Pop – Chiș, Ionescu, Cocoară, Marcu, Fl. Dan (Bria 61), Paleoca (Selegean 86`), Savu, Salcău (Dup 75`), David, Lemnaru (Varodi 46`).

AFC Odorheiul Secuiesc: Nagy – Musea, Mintaș, Stăncuțu, Locotoș, Chifu, Tanko (Balaszi 32`), Cucuruzan, Balint, Acatrinei, Vekas (Ungur 84`).

2.Csikszereda Miercurea Ciuc12822329+2726
3.Minaur Baia Mare12741196+1325